Program

Scheduled Abstracts by Division
Plenary Lecture - Ms. Judy Fairburn
Plenary Lecture - Dr. James Tour
Plenary Lecture - RS Jane Memorial Award Recipient - Dr. James M Piret
Plenary Lecture - Dr. Tom Stanley
Keynote Speaker - Amy M. McKenna
In Situ Recovery Fundamentals and Applications I
Thermodynamics and Properties of Heavy Oil I
In Situ Recovery Fundamentals and Applications II
In Situ Recovery Fundamentals and Applications III
Thermodynamics and Properties of Heavy Oil II
Thermodynamics and Properties of Heavy Oil III
Poster Session
In Situ Recovery Fundamentals and Applications IV
In Situ Recovery Fundamentals and Applications V
In Situ Recovery Fundamentals and Applications VI
Thermodynamics and Properties of Heavy Oil IV
Thermodynamics and Properties of Heavy Oil V
Keynote Speaker - Jacob Masliyah
Extraction, Froth Treatment and Tailings I
Upgrading I
Extraction, Froth Treatment and Tailings II
Extraction, Froth Treatment and Tailings III
Upgrading II
Upgrading III
Keynote Speaker - Shakeel Kadri
PSM in Canada
Process Hazard Analysis and LOPA
Process Risk Assessment
Poster Session
Safety by Design
Asset Integrity
PSM in Regulations
Implementing PSM
Human Factors
Assurance of PSM
Keynote Speaker - Andrew Jamieson
Reservoir Engineering of CO2 Storage I
Pre-combustion and Post-combustion I
Reservoir Engineering of CO2 Storage II
Poster Session
Pre-combustion and Post-combustion II
Keynote Speaker - Hugo de Lasa
Membranes and Innovative Technologies
Pre-combustion and Post-combustion III
Pre-combustion and Post-combustion IV
Gas Hydrates Fundamentals I
Novel Technologies Based on Gas Hydrates I
Poster Session
Flow Assurance Issues
Gas Hydrates Fundamentals II
Novel Technologies Based on Gas Hydrates II
Gas Hydrates Fundamentals III
Computational Thermodynamics and Petroleum Thermodynamics
Systems Biology
Bioenergy and Biofuels
Poster Session
Microalgal Bioproducts and Bioenergy I
Microalgal Bioproducts and Bioenergy II
Bioreaction Engineering
Modelling in Medicine
Biomaterials
Engineered Tissues I
Poster Session
Engineered Tissues II
Monoclonal Antibodies as Therapeutics: Design of Structure I
Monoclonal Antibodies as Therapeutics: Design of Structure II
Keynote Speaker - Kumar Nandakumar
Pedagogy I - What We Teach
Pedagogy II - Experimental Learning and Design
Pedagogy III - How We Teach
Pedagogy IV - Insights
Fluid Flow and Rheology I
Surface Science and Engineering I
Fluid Flow and Rheology II
Fluid Flow and Rheology III
Heat and Mass Transfer I
Heat and Mass Transfer II
Poster Session
Keynote Speaker - Eckart Meiburg
Fluid Flow and Rheology IV
Separation Processes I
Fluid Flow and Rheology V
Fluid Flow and Rheology VI
Separation Processes II
Separation Processes III
Surface Science and Engineering II
Fluid Flow and Rheology VII
Separation Processes IV
Fuel Cells I
Fuel Cells II
Keynote Speaker - Paul Shearing
Batteries, Electrolyzers and Supercapacitors
Poster Session
Keynote Speaker - Axel Meisen
Waste and Low Grade Fuels to "Green" Energy
Renewable Energy
Fossil Fuel Energy I
Fossil Fuel Energy II
Simulation and Modelling
Sustainability Modelling
Systems Analysis of Fossil Fuel Systems
Keynote Speaker - Bhavik Bakshi
Systems Analysis of Biomass Systems
Material Efficiency of Cement Production
Renewable Energy Technologies
Oil Pollution and Control I
Wastewater Engineering I
Environmental Catalysis
Poster Session
Oil Pollution and Control II
Air Pollution Control
Advanced Oxidation Processes
Water Quality and Wastewater Management
Waste Management, Resource Recovery and Conservation
Wastewater Engineering II
Keynote Speaker - Carlo Montemagno
Nanoparticle Sensors
Nanoparticle Synthesis I
Nanoparticle Synthesis II
Poster Session
Environmental Applications of Nanoparticles
Polymer Reaction Engineering and Mathematical Modelling I
Hybrid and Nanomaterials I
Biopolymers for Sustainable Development and Medical Applications
Poster Session
Polymer Characterization and Testing I
Polymer Processing and Rheology
Polymer Characterization and Testing II
Keynote Speaker - Shaffiq Jaffer
Polymer Reaction Engineering and Mathematical Modelling II
Polymer Science and Engineering Fundamentals
Hybrid and Nanomaterials II
Renewables I
Renewables II
Hydrogen Production
Keynote Speaker - Anne M. Gaffney
Catalyst Characterization
Emission Control
Hydrotreating
Scheduling and Supply Chain
Modelling and Control of Energy Systems
Advances in Systems and Control I
Keynote Speaker - Stratos Pistikopoulos
Advances in Systems and Control II
Applied Statistical Methods I
Systems and Process Design
Systems and Control Applications
Applied Statistical Methods II
Process Optimization and Predictive Control
Keynote Speaker - Umit S. Ozkan
Combustion, Gasification and Pyrolysis I
Combustion, Gasification and Pyrolysis II
Process Modelling and Novel Processes
3-Minute Poster Competition